Konya Fransız Topluluğu Pratik Toplantısı

ileGülbin

Konya Fransız Topluluğu Pratik Toplantısı

Bu haftaki etkinliğimizde, Fransızca cümleleri anlayabilmek ve cümle kurma konusunda zorluklarımızı aşabilmek için çeşitli aşamalardan oluşan bir oyun hazırlayıp, grup üyelerimizle birlikte oynadık.

Katılımın fazla olduğu bu etkinlik, Fransızca öğrenmek isteyen herkese çok yardımcı oldu.

Nasıl bir oyun hazırladık?

Hazırladığımız oyun, nasıl ilerleyeceğimizi gösteren gösterge panosu, zar ve üzerinde farklı görevlerin yazdığı kartlardan oluşuyor.

Oyun 2 veya 3 kişilik gruplardan oluşabiliyor. Gruplar belirlendikten sonra, zarı atan ilk oyuncu piyonunu panoda ilerletip gelen renge göre bir kart seçip, kartın üzerindeki görevi yerine getiriyor.

Kartlar;
  • Bilgi yarışması kartları: Sırası gelen kişi, tarih, coğrafya, sanat gibi konulardan hazırlanmış sorulardan birini grubuna soruyor ve grup sorunun cevabını bilmeye çalışıyor.
  • Les Jeux: Sırası gelen kişi, kartlarda yazan kelime veya kelime gruplarını Fransızca grup üyelerine anlatmaya çalışıyor. (Bu kartlar, film, ünlü oyuncular, şehirler veya ülkeler olabiliyor.)
  • Chance: Bu haneye gelindiğinde şans kartlarından birini çekip, o kartta yazılanı uygulamak gerekiyor. (Jetez les dés encore une fois…)
  • La Punition: Bu hanede de ceza kartlarından birini çekip, çıkan sonuca göre oyuna devam etmek gerekiyor.

Oyunumuz bu şekilde tasarlandı. Gayet eğlenceli ve faydalı bir oyun olduğunu söylemek mümkün. Geneli A1-A2 düzeyinde olan topluluk üyelerimiz, yeni yeni kelimeler öğrendi ve öğrendikleri kelimeleri cümle kurmaya çalışırken kullandıkları için akılda kalma oranları arttı.

Oyun Hakkındaki Geri Dönüşler

Oyunumuz katılımcılar tarafından çok beğenildi ve oynarken fazlasıyla eğlendik. Mademoiselle Lale ve ana dili Fransızca olan Tunuslu arkadaşımız da bilemediğimiz kelimeler konusunda yardımcı olmayı sürdürdüler.

Katılan tüm arkadaşlara teşekkür ediyoruz, yeni eğlenceli etkinliklerimizde yeniden görüşmek dileğiyle!

Siz de etkinliklerimizden haberdar olmak ve etkinliklerimizde yer almak istiyorsanız, sitemize üye olarak bize katılabilirsiniz.
Yazar hakkında

Gülbin administrator

Bir cevap yazın